سخت‌افزار: مجموعه‌ای از اجزای فیزیکی است که یک سیستم رایانه را تشکیل می‌دهند. سخت‌افزار رایانه به قسمت‌های فیزیکی و یا اجزای یک رایانه مانند صفحه نمایش، صفحه کلید، حافظه‌های رایانه، دیسک سخت، ماوس، چاپگرها، سی‌پی‌یو و همه اجزای فیزیکی که می‌توان آن مشاهده کرد, اطلاق می‌شود . ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار یک سیستم محاسباتی قابل استفاده را تشکیل می‌دهد.
سخت افزار يكي از بخش‌های کتابخانه مرکزی مي‌باشد كه وظيفه پشتيباني از رايانه‌های موجود (پرسنل و سرچ) در کتابخانه مرکزی را دارد. وظايف اين واحد در 2 فرآيند اصلي خدمات سخت افزاري ، خدمات نرم‌افزاری و تعريف مي‌شود. فرآيند خدمات فني سخت‌افزاري براي پشتيباني از رايانه‌ها و تجهيزات جانبي آن بطوريكه همواره قابل استفاده باشند، در نظر گرفته شده است و شامل پيشگيري از خرابي و نصب و راه‌اندازي سیستم ، تجهيزات سخت‌افزاري جديد ، رفع مشکلات مربوط به سیستم و ارتقاء مي‌باشد.
 
نرم افزار: نرم‌افزار مجموعه‌ای از ایده‌ها، مفاهیم و نمادها است که قابل لمس نیست.
نصب نرم‌افزارهای مورد نیاز کاربر و رفع مشکلات نرم افزاری براي واحدهای کتابخانه‌های تابعه يكي از زيرفرآيندهاي خدمات کتابخانه مرکزی مي‌باشد
مشكلات نرم‌افزاري مثل پاك شدن يا خراب شدن فايلهاي اطلاعاتي بنا به علل مختلف مثل ويروسها، قطعي برق و مشكلات سخت افزاري مي‌باشد كه با سياست‌گذاري‌هاي پيشگيرانه مي‌توان از اينگونه مشكلات كاست.
 

  • کاربران محترم دانشگاه می‌توانند نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را فقط در محیط دانشگاه یا اتصال از طریق vpn  از آدرس زیر دانلود نمایند.
    ftp://dl.sbu.ac.ir

 

  • برای دسترسی به بانکهای اطلاعاتی خارج از محیط دانشگاه،  وی پی ان  (VPN) را بر روی سیستم خود نصب نمایید.

 

  • کاربران می توانند با کلیک روی  VPN-OUT.pbk فایل اتصال را دریافت نمایند.

 

  • نحوه اتصال به وی. پی. ان. از طریق کامپیوتر می‌باشد و پس از دانلود بر روی connect  زده و باکس یوزر و پسورد باز می‌شود که از شناسه بهشتی و پسورد خود استفاده نمایید (قابل استفاده بر روی همه مرورگرها) 

 

  • جهت دسترسی، شناسه و رمز عبور، همان شناسه بهشتی شما است.

 

 

  • برای فراموشی پسورد و امور مربوط به شناسه بهشتی به سامانه ID​ مراجعه نمایند.


   * راهنمای نصب وی پی ان خارج از محیط دانشگاه:  فایل pdf و بصورت تصویری
 
 

سوگل بینش‌پور
کارشناس مسئول بخش سخت‌افزار

کارشناسی‌ ارشد مدیریت کارآفرینی   تلفن:  29902337                        
 پست الکترونیک:    itlib@sbu.ac.ir