صفحه اصلی
کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و موزه دانشگاه شهید بهشتی عهده‌دار مسئولیت ترویج و اشاعه گنجینه‌های اهدایی
  • 23213 بازدید

مهندس ثریا بیرشک، خرسندی خود را از برگزاری رویداد “بازار خاطره" با خواندن بیتی از  حافظ (من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف‌ها می‌کنی ای خاک درت، تاج سرم) ابراز نمود.

ایشان با بیان اینکه که حس من در این اهداء همانند دو روی سکه است، یک روی آن را حس خوشایندی که در زمان مطلع شدن از برگزاری رویداد به وی دست داده است بیان کرد و روی دیگر سکه را اینگونه توصیف نمود: زمانیکه پژوهشگر، جستجوگر و محقق، محصول سالها زندگی و عشق خود را به نهادی و سازمانی عرضه می‌کند، هنگامیکه مطلع شود سازمان مربوطه در نگهداری آن همچون صاحب اثر کوشیده است به آرامش خاطر خواهد رسید.

مهندس بیرشک در توصیف نقشه‌های اهدایی به مرکز اسناد و موزه دانشگاه شهید بهشتی با ذکر این نکته که، این اهداء قسمت کوچکی از پنجاه سال تلاش وی بوده است، افزود هر کدام از این خط‌های ترسیم شده در نقشه ها یک واقعیت است ولی پشت این واقعیت، حقیقتی است که آن حقیقت را من کشف کرده‌ام.

برای ترسیم هر کدام از نقشه‌ها، ساعت‌های طولانی با همکارانی چون، باقر آیت اله زاده شیرازی، استاد پیرنیا مشورت صورت گرفته است، هدف این کار، افزایش اگاهی نسل‌های بعدی از زمینه‌های معماری بوده است. افراد در معماری فقط شکل را مشاهده می‌کنند در حالیکه در پس این شکل چیزایی هست که باید آن‌ها را کشف کنیم.

بیرشک اهمیت بازار را اینگونه توصیف کرد:  قبل از اینکه به فیزیک بازار( راسته، بادگیر، نورگیر و غیره ) توجه شود باید به نهاد مردمی و شهری آن توجه کرد. بازار از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت والایی است.

در انتهای سخن، مهندس بیرشک از مسئولین مرکز اسناد و موزه دانشگاه شهید بهشتی درخواست نمود تا اسناد دانشی اهدایی از سوی ایشان را در اختیار صاحبان اصلی جهت مطالعه و افزایش اگاهی قرار دهند.

دکتر نیلوفر رضوی، رئیس کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و موزه دانشگاه شهید بهشتی در ادامه، ضمن خیر مقدم به حضار، افزود در اینجا لازم می‌دانم از مدیرانی که در مطلع شدن وجود این گنجینه دانشی، گردآوری و انتقال ایمن به ما کمک کردند یادی کنیم، از دکتر رائد فریدزاده (رئیس پیشین کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و موزه) و همچنین (دکتر کیوان جورابچی، رئیس پیشیین اداره مرکز اسناد و موزه) نام برد.

رضوی با بیان این نکته که کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و موزه ضمن ابراز خرسندی از مورد حمایت قرار گرفتن دانشگاه و هیات رئیسه و همچنین امین دانسته شدن از سوی اهداکنندگان، خاطر نشان کرد که تمام تلاش خود را در جهت ترویج و اشاعه گنجینه‌های دانشی اهدایی مورد نظر اهداکنندگان انجام خواهیم داد.

ایشان با اشاره به توان بالای کارشناسی این واحد در راستای آنالیز نمودن اطلاعات و ایجاد سهولت دسترسی جهت دست‌یابی بخش‌هایی از اسناد دانشی توسط اساتید، پژوهشگران و دانشجویان، را به عنوان یکی از اهداف این مرکز در راستای در نظر گرفتن انتظارات جامعه مخاطبان برشمرد.

ایشان ضمن بیان این نکته که، مدیران و کارشناسان ما به ارزش مجموعه‌های اهدایی از سوی اهداءکنندگان واقف هستند، افزود به پاس تشکر و بیان این مطلب که در کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و موزه چراغی به همت شما روشن است، مهری به نام شما اهداکننده که بر روی اشیا و اسناد اهدایی از سوی شما زده شده است را در جعبه‌های مخصوص به رسم یادبود تقدیم می‌کنیم.

سپس رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر نصیری قیداری جعبه‌های حاوی مهر را به ترتیب به مهندس ثریا بیرشک، دکتر علی نمازیان و خانواده شادوران ابوالقاسم مهاجری تقدیم نمود.

 

افزودن نظرات