صفحه اصلی
دوره آموزشی "کارگاه مدیریت منابع با استفاده از نرم‌افزار اِندنوت" برگزار می‌شود.
  • 1984 بازدید

دوره آموزشی «کارگاه مدیریت منابع با استفاده نرم افزار اِندنوت» توسط پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تاریخ 23 شهریور ماه 1401 بصورت مجازی برگزار می‌شود.

انجام هر پژوهش علمی مستلزم مطالعات ادبیات تحقیق مرتبط است. روش ارجاع به این ادبیات از اهمیت خاصی برخوردار است و باعث اعتبار بخشی به پژوهش انجام شده می شود و از طرفی نیز امانت داری مؤلف که از مباحث اصلی اخلاق در پژوهش است را نشان می دهد. علاوه بر این، خوانندگان نیز می‌توانند به منابع اصلی استفاده شده در پژوهش دسترسی داشته  باشند. ازاینرو نیاز است که استنادها به شیوه منظم و استاندارد منظم شوند. بدین منظور، نرم‌افزارهای مختلفی تهیه شده‌اند تا ضمن افزایش دقت در استناددهی از طرفی نیز از مشقت‌های استناددهی دستی بکاهند.

"اِندنوت" (Endnote) را می توان یکی از بهترین و جامع ترین نرم افزارهای مدیریت منابع مورد استفاده در پژوهش دانست. این نرم افزار محصولی از شرکت تامسون رویترز (Thomson Reuters) است که برای ذخیره و سازماندهی منابع مورد استفاده در روند پژوهش بکار گرفته می شود. "اِندنوت" امکان جستجوی مقالات در پایگاه‌ها و ذخیره کردن اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را فراهم می‌کند. با این نرم افزار می‌توان منابعی که برای نوشتن پروپوزال تحقیقاتی، پایان‌نامه، مقاله، کتاب و هر اثر تحقیقاتی دیگر مورد استفاده قرار گرفته را مدیریت و آن‌ها را در یک فرمت نوشتاری استاندارد ذخیره نمود. "اندنوت" دارای شیوه نامه های استنادهی مختلفی است، بنابراین با کمک آن می‌توان منابع مقاله خود را مطابق با مجله ای که قصد دارید مقالۀ خود را در آن منتشر کنید، به‌طور خودکار و سریع تنظیم نمایید. 

از جمله اقداماتی که با استفاده از این نرم افزار می توان انجام داد عبارتند از:

هنگام نوشتن متن مقاله به آسانی منابع را وارد متن کرده و به صورت خودکار آن را در پایان متن قرار دهید.

نوع استناددهی مقالات و متن خود را تعیین نمایید.

در منابع پژوهشی خود به آسانی جستجو کنید.

منابع را به صورت دستی و خودکار وارد کتابخانه ایجاد شده در اِندنوت نمایید.

متن کامل مقالات را از پایگاه داده ها جستجو نمایید.

مقالات پی.دی.اف خود را با ذخیره در یک فولدر به طور خودکار وارد اندنوت نمایید.

و امکانات متعدد دیگر که کار پژوهش را سازماندهی تر کرده و از اتلاف وقت جلوگیری بعمل می آورند.

جهت آگاهی از مشروح خبر به لینک ارسالی مراجعه نمائید.

افزودن نظرات